Akîka Kurbanı


Akîka Kurbanı

Akîka Kurbanı

Yeni doğan çocuğun başındaki tüyüne (Akîka) denir. Böyle bir çocuk için Cenab-ı Hak’a şükür yerine geçmek üzere kesilen kurbana da “Akîka” adı verilmiştir. Bunun Müslümanlarca asıl adı “Nesîke” dir.
Akîka, bizce mubah ve güzeldir. Üç İmama göre ise sünnettir. Zahiriyye mezhebinde vaciptir.
Akîka kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına erinceye kadar kesilebilir. Fakat yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Çocuğun yedinci doğum günü adı konulur ve başının saçları kesilip ağırlığınca altın veya gümüş sadaka verilir. Aynı günde bu kurban kesilir; çünkü böyle yapılması üç İmama göre müstahabdır.
Kurbana elverişli olan hayvan akîkaya da yeterli olur. Erkek çocuk için bu kurban kesilebileceği gibi, kız çocuk için de kesilir. Bunlardan her biri için bir koyun kesilmesi yeterli olur. Erkek çocuk için iki kurban kesilmesi gereğini söyleyenler de vardır.
Akîka kurbanının kemikleri, çocuğun sağlık ve selâmetine bir hayır dileği olsun diye, kırılmayıp yalnız ek yerlerinden ayrılır ve öylece pişirilir. Bunu yapmak müstahabdır. Diğer bir bakımdan da, çocuğun mütevazi olmasına ve kötü huylardan korunmuş olmasına bir işaret olsun diye kemiklerin kırılması müstahab görülmüştür.
Akîka kurbanının etinden sahibi yiyebilir, başkalarına da yedirebilir, sadaka da verebilir.

3 Comments

 1. mümine diyor ki:

  selamun aleykum ve rahmetullah.
  Akika kurbanının buluğ çagına kadar kesılebılecegını belırtmıssınız.Ya buluğ cagını gecen ınlarlar ne yapmalılar.maddı yada manevı sebeblerden dolayı kurbanını kesemeyen kullar ne yapmalı? selamun aleykum

  • Garip diyor ki:

   Aleykum Selam.
   en kısa sürede bu sorunuza ilgili kişiler tarafından cevap verilecektir.

  • Garip diyor ki:

   Cevap: Ve aleykum selam ve rahmetullah, 1.Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Buna göre buluğ çağından sonra kesilecek kurban ile akika sünneti yerine getirilmiş olmaz. Bununla birlikte bir hayvan boğazlanarak fakir ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmak ve bu surette onların duasını almak güzel bir davranış olur. 2. Akika kurbanı kesmek sünnettir. Yani mutlaka yerine getirilmesi gerekli olan bir ibadet değildir. Bu nedenle zengin veya fakir, akika kurbanı kesmemekle günah söz konusu olmaz. Akika kurbanı kesememiş kimsenin yapması gereken özel bir şey yoktur. Hayırlı günler.

Yorum Bırakın

*